Во Петрич не се зборува на бугарски дијалект, туку на малешевско-пирински дијалект од источното наречје на македонскиот јазик!

Кецарошу Zoran Zaev, пред да отвориш уста да коментираш за дијалекти, прво заврши основно! Zoran Zaev што сме ние должни да бидеме жртва на твојата неписменост?
Додека нашите дедовци се бореа со Бугарите, твоите си ја продадо верата за пари и преминаа во нововерци! Zoran Zaev бидејќи нашите дедовци слободата на Македонија ја платија во крв, затоа ти немаш апсолутно никакви право да преговараш за историјата на нашите дедовци и прадедовци!

ПС. 1) Кецарошот нека ги покаже јавно ученичките книшките и свидетелствата од 1во одделение до завршување на гимназија, па сите да видиме колку имал по историја и македонски јазик и литераура.
2) Кецарошот нека го покаже пред јавноста документо за својата крштавка! Да се знае кој се борел со Бугарите, а кој ја продавал својата православна вера! Ова е документ од јавен интерес бидејќи ние граѓаните имаме право да знаеме кој ја води државата!

loading...

За makedon

Проверете исто така

Грчките фашистички окупатори си даваат за право да присвојуваат Македонска територија историја и име! Додека …

Нема рецензии се уште. Биди прв кој ќе остави рецензија.

Остави одговор

Вашата емаил адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се маркирани со *

Translate »