На денешен ден е убиен Македонскиот великан Никола Карев

На денешен ден 1905 год. кај месноста Свиланово во с.Рајчани, кочанско е загинат великанот Никола Карев, вечна му слава!

П.С Веројатно “од преголема почит“ официјалните институции немаа изградено никакво обелжје на местото на загинувањето.

Дури во 2016 година, со посебно задоволство, како Влада одобривме финансиски средства на општина Чешиново-Облешево за градба на споменик кој Карев одамна го имаше заслужено.

loading...

За makedon

Проверете исто така

Ѓорѓи Николов Делчев, попознат како Гоце Делчев (Кукуш, 4 февруари 1872 - Баница, 4 мај 1903) — македонски национален херој.

Нема рецензии се уште. Биди прв кој ќе остави рецензија.

Остави одговор

Вашата емаил адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се маркирани со *

Translate »